Souboj medicinbalů

Dá se vůbec na medballech něco testovat? Běžný sportovec možná nevěřícně kroutí hlavou, závodník zbystří a majitel gymu jen sklopí oči a přikyvuje. Tento článek ocení asi právě majitelé gymů či majitelé domácích gymů. Zaměřili jsme se totiž na nejpalčivější otázky, což jsou (ne)překvapivě použité materiály, zpracování a celková odolnost.

Vyzkoušeli jsme medbally vícero značek – Rogue, Dynamix, PowerGears, China Noname, ale hlavní fokus byl věnován novinkám od Forward Fitness (WallBall Medicinball SK) a StrongGear (Bumper Ball). Rovnou uvedu na pravou míru, že jsme netestovali žádný model menší než průměr 35 cm (který je považován za standard), takové medbally se chovají při odhozu i při následném chytu naprosto jinak a často mám spíše pocit, že se při jejich používání lidi zraní. Váhy jsou zvolili nejčastěji používané 9kg pro muže a 6kg pro ženy. Závodníci odpustí, víme, že tam se váhovka často již posunula výše.

 

Jak probíhalo testování?

Medbally jsme nechali „ošahat“ v několika gymech po republice, aby prošly vícero rukama. Což zabralo téměř několik měsíců. Vyzkoušeli jsme je venku s dopadem na štěrk. Házeli jsme s nimi o stěnu, seděli jsme na nich, kopali jsme si s nimi, nosili je za šňůry, nechali je padat z výšku, ale neřezali jsme do nich nožem (pokud to někomu v testu chybí). Samozřejmě by to chtělo ještě delší dobu v provozu, ale vše v krátkém časovém úseku prostě nenasimulujete.

 

Na co jsme se zaměřili?

 1. volba svrchního materiálu,
 2. způsob sešití/lepení,
 3. držení kulovitého tvaru a případné odchylky,
 4. symetričnost rozložení váhy,
 5. uchycení v oblasti šňůr,
 6. tuhost,
 7. komfort při tréninku (kluzkost, jiné subjektivní pocity na zvoleném vzorku lidí),
 8. stálost a stav bodů 1.–8. po užívání.

Za každou kategorii je možno získat tři body, celkem tedy 24 bodů.

 

FF WallBall Medicinball SK

FF

Schválně jsem to takto vypsal, abyste tento model náhodou nezaměnili za levnější variantu bez přízviska SK, které značí, že jde o inhouse řešení vyráběné přímo ve FF na Slovensku.
Jedná se o „klasičtější“ konstrukci z odolné syntetiky, spojené pevnými překrývajícími se švy a středovým vázáním.

 1. Svrchní materiál je z hrubší voděodolné syntetiky, která rozhodně zvládne hrubší zacházení, na první pohled je patrné, že materiál je vyšší třídy než i například FF modely bez značení SK. 3/3
 2. Překrývané pevné švy, namísto k sobě přišívaného materiálu, jde o rozhodně odolnější řešení. 3/3
 3. Tvar je kulovitým jak je jen při použití překrývajících švů možné. 2/3
 4. Rozložení váhy je velmi dobře vyřešeno, medball se kutálí jako míč, a ne jako brambora (což vás možná překvapí, ale není to standardem). 3/3
 5. Středový spoj je proveden pěkně na těsno, bez odstávání po celém rozsahu. 3/3
 6. Medball je o něco tužší, než můžete být například zvyklý od jiných značek, ale nijak extrémně výrazně. 2/3
 7. Příjemné užívání, standardní provedení vyhovovalo většině lidem v testu. 3/3
 8. Na povrchu lze pozorovat lehké materiálové opotřebení. Rozložení váhy a ani kulovitost tvaru se výrazně nezměnila, naopak u nerenomovaných značek došlo k naprosté změně a deformaci vzhledu. Švy jsou beze známek roztržení, u hlavního středového švu jsem zaznamenal lehké uvolnění, nikoli však vytahání či kompletní povolení. 2/3

Celkové skóre: 21 bodů

 

StrongGear BumperBall

StrongGear

Jde o méně tradiční celogumuvou konstrukci bez speciální vnitřní náplně s vyšší mírou tuhosti a odolnějším provedení.

 1. BumperBall je vytvořen z tvrdého gumového materiálu bez nutnosti další náplně. 3/3
 2. Konstrukce je bezešvá, řešeno středovým lepením. 3/3
 3. Téměř dokonalý kulovitý tvar. 3/3
 4. Symetrické rozložení váhy. 3/3
 5. Středové lepení dělí celý míč na dvě identické půlky, provedení je beze známek deformace. 3/3
 6. Tuhost míče je díky zvolené konstrukci mnohem vyšší, než je běžné u „klasických“ medballů. 1/3
 7. Rozporuplné názory uživatelů. Vznikl nám na jedné straně tábor nadšenců tohoto způsobu řešení, kteří ocenili hlavně stálost tvaru bez kompresu a dobrý grip i ve zpocených rukách díky chytře zvolenému zdrsnění na povrchu. A na druhé straně tábor odpůrců, kterým naopak převážně vadila vyšší tuhost a trápily je obavy z případného pádu míče na obličej během cvičení. Dáváme tedy rozporuplných 2/3 bodů.
 8. Materiál téměř bez opotřebení, rozložení váhy a kulovitost zachována beze změn. Lepení stále drží a běžným okem nepozorujeme změny. Za nás bez pochyby 3/3. 

Celkové skóre: 21 bodů 

 

Ačkoli nám vyšlo bodové hodnocení nastejno, zastánci klasické konstrukce, přičtěte si bod u FF, a naopak majitelé gymů, kteří chtějí výjimečnou odolnost, či majitelé domácích tělocvičen na dvorku (v garáži, kůlně apod.), kteří nemají gumový povrch pro cvičení, si naopak přičtou bod u StrongGear. Volbou ani jedné z těchto variant rozhodně neuděláte chybu.

TheWodFather | Michal Bohumel Training Center | 19. duben 2018

Sdílet

Autor článku

TheWodFather

Adam Buček - šéfredaktor magazínu

Fotograf

ANCHORS AWEIGH PHOTOGRAPHY

Místo

Michal Bohumel Training Center

Zůstaň ve spojení

reklama

Číst online